Talende Web

Vi har svart på høringer

illustrasjonsfoto av stortinget

Vi startet det nye året med å sende inn våre innspill til både endringer i helseforskningsloven og folkehelseloven. 

I vårt høringssvar til endringer i helseforskningsloven utrykker vi støtte til selve formålet med lovendringen som handler om å “legge til rette for mer og bedre forskning, styrke forskningsdeltakeres rettsvern og sikkerhet, og å forenkle formelle prosesser knyttet til forskning”. Vi er en forening som støtter aktivt opp rundt forskning og utdannelse, og har tro på at endringene som er foreslått vil bidra til å fjerne unødvendige flaskehalser og gjøre fremtidig kunnskapsutvikling og forskning mer effektiv.  I vårt høringssvar løfter vi også frem viktigheten av at pasienter i større grad skal få ha kontroll over og bestemme hva som blir lagret av egne data.

Les hele innspillet vårt her: 

Forslag til endringer i helseforskningsloven og tilhørende regelverk

I høringssvaret vårt til forslaget til endringer i lov om folkehelsearbeid er vi tydelige på at vi mener synshelse må inn som et område som omhandles i lovverket, og at helsetjenesten pålegges å gi spesielt eldre mennesker utredning og oppfølging av mulige øyesykdommer.

Vi er bekymret for at det er for få øyeleger i Norge, og at spesielt eldre mennesker får for lite hjelp og oppfølging med tanke på å avdekke øyesykdommer tidlig nok. Det burde blitt utarbeidet en øyehelseplan som ikke bare ser på behandlingsbehovet for glaukom, men alle øyesykdommer. Da vil man få en oversikt som viser at det vil være en betydelig underdekning av helsepersonell som kan hjelpe pasienter med disse sykdommene. 

Les hele innspillet vårt her: 

Forslag til endringer i Lov og folkehelsearbeid (folkehelseloven)

Publisert:
24. januar 2025

Siste innlegg